Výměna nebo seřízení tětivy a lan

Terminologie

Vycházím z terminologie firmy Hoyt. Vzhedem k tomu, že mám luky této firmy, se pídím nejvíce po informacích o Hoytech. Některé termíny nebudu překládat, snad bude text pochopitelný i tak.

Buss cable (BC) nebo také Yoke cable: Lano, které je nahoře rozdvojené a upevněné po stranách hormích ramen. Pomocí něj se nastavuje vzdálenost osa-osa (A2A), předpětí luku a drží většinu zátěže při plném nátahu.

Control cable (CC): Váže obě kladky aby rotovaly synchronně.

Vybavení

Pro práci s lukem a experimentování jsem si postavil dvě zařízení: draw board (napínák) a bowpress (lis).

Draw Board (DB): Umožňuje natáhnout luk do plného nátahu a přitom měřit sílu nátahu a synchronizaci kladek. Postavil jsem ho z materiálu, který jsem koupil, s výjimkou mincíře, v Hornbachu. Celkovou cenu odhaduji na 1000Kč. Nejdražší položkou byl lanový naviják. Mincíř jsem koupil na Aukru za 150Kč, ale jeho přesnost jsem ještě neověřoval. Největší oříšek byl trn na zavěšení luku, ale našel jsem v Hornbachu patku do betonu pod dřevěný sloupek na pergolu. Metr v palcích si můžete zdarma utrhnout v Ikei ;-).

brawboard1     drawboard2

Bow Press (BP): Umožňuje stlačit ramena luku a držet je stlačená. Lze pohodlně pracovat s kladkami, tětivou a lany. Vyrobil jsem s pomocí souseda – uměleckého kováře z velké stolařské svorky. Svorka by si zasloužila podélné vyztužení, po stlačení luku se mírně prohne, ale není to nic dramatického. Ceková cena je zhruba 1500Kč, svorka stála asi 700Kč a sousedovi jsem dal pětikilo. Ostatní věci jsou drobnosti. Kováře jsem potřeboval pro výrobu kovových vidlic a svařování, ale umím si představit, že namísto kovových vidlic bych použil dřevěné. Můj lis není vhodný pro luky s paralelními rameny, musel by mít jinak tvarované vidlice. Na vidlice jsem navléknul kousky silikonové hadice aby se neotlačila remena luku.

Závit stotařské svěrky není příliš kvalitní, a to samé platí i o materiálu. Je-li v lisu luk, otáčení závitu jde velmi ztuha a po práci zbyla pod lisem slušná hromádka železných pilim. Trocha vazelíny pomohla tak, až jsem se divil jak je to možné.

bowpress1     bowpress2 

Výměna tětivy, časování a synchronizace kladek

Správné časování umožní aby se při výstřelu optimálně využila energie vložená do luku nátahem.

Správná synchronizace způsobí, že se při výstřelu tětiva na obě kladky navíjí stejně a konec šípu se pohybuje po přímce. Šíp z luku vyletí rovně bez vetikálního kmitání.

Na tomto místě jsem měl překlad článku z Internetu. Pokud budu mít čas, najdu ho a umístím sem link na něj. Ten článek mi velmi pomohl, avšak některé skutečnosti v něm neodpovídaly mým experimentům. Proto jsem ho nahradil mým vlastním článkem. Popisuje jen mé vlastní zkušenosti a nevysvětluje vše. Něco jsem prostě přijal a nedokážu zhodnotit zda je to pravda nebo mýtus. Musel bych experimentovat víc.

Když si koupíte nový luk, nebude seřízený. Například můj z továrny zcela nový Hoyt Procomp XL měl i po úplném dotažení ramen sílu 54 liber. Když si koupíte novou tětivu a vyměníte ji za starou, můžete mít jinou délku nátahu než očekáváte. Když si koupíte luk z druhé ruky, předchozí majitel může mít tětivu a kabely vyladěné pro sebe a nebude vám to vyhovovat. Pak se vám mohou hodit následující odstavce.

  • Před výměnou lan a tětivy si na drawboardu změřím délku nátahu a sílu luku.
  • Utáhnu ramena nadoraz.
  • Sevřu luk v lisu a lana a tětivu vyměním tak jak přišly od výrobce.
  • Uberu 10 otáček z tětivy aby neovlivňovala funkci lan.
  • Střídavou prací s lisem a drawboardem nastavím luk na sílu nátahu 60 liber. Nastavení provádím ubíráním nebo přidáváním otáček lan. Obě lana pracují ve vzájemné součinnosti. Pokud zkracuji BC, musím zkracovat i CC. Přitom přidáváním otáček na BC současně zkracuji vzdálenost os kladek, prodlužuji nátah a zvětšuji sílu luku. Ubírání otáček BC funguje opačně. Pokud bych současně nepracoval s CC, rozhodil bych syhchronizaci kladek. Synchronizaci kontroluji dvěma metodami. Nahrubo tak, že luk napnu nohama a pozoroji kladky. Najemno na drawboardu, trvá to déle, ale mohu se na kladky dívat zblízka. Je-li spodní kladka pomalejší (nedotočená), přidávám otáčky na CC. Je-li horní kladka pomalejší, ubírám otáčky na CC.
  • Přidám odebraných 10 otáček tětivy. Znovu zkotnroluji a doladím sílu nátahu.
  • Nastavím sílu luku na původní hodnotu.
  • Nakonec pomocí otáčení tětivy nastavím původní délku nátahu.
  • Všechno i otáčení tětivy, má vliv na všechno. Může se mírně změnit síla nátahu a pod. Je třeba pořád vše kotnrolovat a dolaďovat. Nebojte se na správném místě přidat nebo ubrat třeba jen půl otáčky.

Tento postup se dá mnoha způsoby modifikovat. Důležité je hlavně si uvědomit funkci lan, a pak už ho můžete třeba provádět úplně jinak. Například původní postup, ze kterého jsem vycházel, považoval za základní parametr vzdálenost os kladek, můj postup zase sílu nátahu. Je třeba průběžně vše kontrolovat aspoň dvakrát. Vše musí důkladně sedět na svém místě, vše co se rozbije se draze zaplatí a jde i o bezpečnost.

Poznámka týkající se počtu závitů na BC. Na stránkách Winner’s Choice jsem našel, že rozpletená část lana nemá být kratší než 4″ a delší než 9″. Protože snad všichni výrobci tětiv používají stejné materiály, aplikuji toto pravidlo i na tětivy jiných výrobců.

Připomínky a náměty můžete posílat na adresu poradna@patriotbrno.cz.